Antique Opera
Obiekt:
Laska #1 (Antique Opera)

Odcinki: 18
  • Prawdziwa, zabytkowa laska z drewna
  • Rączka typu opera, znana także jako "L" lub "płaska"
  • Rączka zrobiona z ciemnego rogu
  • Cienka obwódka z kości słoniowej
  • Kupiona przez Hugh Laurie'go w Londynie
  • Zniszczona podczas wypadku na planie (szczegóły niżej) i zastąpiona przez replikę(ki)
Pierwszy raz na ekranie:
Pilot
[S01-E01]
Pierwszy raz widzimy Dr House'a i jego laskę zaraz po czołówce pierwszego odcinka. House jest genialnym ale zrzędliwym diagnostą, który cierpi z powodu chronicznego bólu nogi. Pięć lat przed odcinkiem pilotowym, przeszedł zawał (zakrzep krwi) w prawej nodze, który doprowadził do obumarcia mięśnia i usunięcia dużej części mięśnia czworogłowego prawego uda (przednia część uda). Powstałe w wyniku tego ból i słabość nogi sprawiły, że musiał zacząć używać laski do chodzenia. O ile nie znajdzie cudownego lekarstwa, będzie mu ona towarzyszyć do końca życia.

Oprócz zrzędliwości (która przed zawałem była tylko trochę mniejsza), nie stracił swojego poczucia humoru. Otwarcie mówi o sobie kaleka i wykorzystuje laskę kiedy tylko to możliwe. Zobacz Wiele zastosowań laski aby sprawdzić przykłady jego kreatywności w tym obszarze.
Ostatni występ:
Babies & Bathwater
[S01-E18]
Vogler nie żyje (nie dosłownie), a House i to co zostało z jego zespołu spędzili wieczór z Wilsonem świętując zwycięstwo. House zostaje po tym jak już wszyscy poszli i pracuje nad szczegółami przypadku, a wierna laska #1 spoczywa u jego boku, oparta o biurko.

Nigdy nie zostało wyjaśnione dlaczego laska zniknęła po tym odcinku, ale lubię myśleć, że House pozbywając się Voglera ze szpitala, sprawił sobie nową laskę jako symbol rozpoczynania czegoś nowego.
Wariacje Nie można przewidzieć wypadków jakie mogą się wydażyć, a przedmioty mogą łatwo zostać skradzione, zagubione lub zniszczone na zatłoczonym planie filmowym. Dlatego kiedy używa się ważnego rekwizytu, przezorny dział rekwizytów z reguły ma ich wiele do dyspozycji w razie czego gdyby coś się ... przydażyło... jednemu z nich. Nie tracąc czasu, jedyna w swoim rodzaju zabytkowa laska, którą Hugh kupił w Londynie dla House'a zginęła śmiercią tragiczną kilka dni po rozpoczęciu zdjęć do pierwszego odcinka.
Zejście:
Studio w Vancouver, Kanada
Najlepiej żeby Hugh sam opowiedział tę historię:

"Kręcenie pilota przebiegało bez wydarzeń, jeżeli nie liczyć wydarzeń. Przywiozłem swoją własną laskę (Londyn, jeżeli nie wiecie, jest laskową/parasolową stolicą świata), przez którą wszyscy zrobili się nerwowi bo nie było duplikatów w razie gdyby moja sie złamała. Powiedziałem żeby się nie martwili - nie było też przecież duplikatu mnie i jak w ogóle mógłbym złamać laskę? Dwa dni później pozostały po niej drzazgi po tym jak zostawiłem ją pod opuszczanymi z góry drzwiami studia."
- Hugh Laurie, w swoim artykule pod tytułem "Jest upiorem w sali operacyjnej"

Cały artykuł można znaleźć tutaj (otwiera się w nowym oknie).
Oryginał
vs
Replika:
Trzonek
Najbardziej znaczącą różnicą między oryginałem a repliką(ami) jest trzonek. W oryginale trzonek jest nierówny i sękaty tak jak prawdziwy kawałek drewna, podczas gdy w replice jest równo przycięty i prawie całkowicie gładki (chociaż tu i tam ma parę nierówności).

Tak na prawdę oryginał nie jest nawet idealnie prosty. Możecie porównać to sobie na zdjęciach obok - oryginał jest po lewej, replika po prawej.

  
  
Oryginał
vs
Replika:

Rączka
Rączka i obwódka wydają sie być takie same (przez większość czasu), więc możliwe, że górna część oryginalnej laski została uratowana po wypadku i zamontowana do nowego trzonka. Jednak w kilku ujęciach w kilku późniejszych odcinkach, rączka wydaje się mieć trochę inny kształt i jest ostrzej wykończona, co sugeruje, że wykonano więcej niż jedną replikę.