Ciekawostki
Wszystko co chcieliście wiedzieć o laskach, a nawet więcej
Historia
 • Nazwa "laska" ma związek i wywodzi się od nazwy surowca, który najczęściej był wykorzystywany jako pomoc do chodzenia: "wydrążona, giętka łodyga wysokiej trawy, np. bambusa lub trzciny cukrowej, albo łodyga smukłej palmy takiej jak rattan."
 • Laski ozdobne były elementem mody i na przestrzeni wieków podkreślały status społeczny. Ich popularność spadła w połowie 20go wieku.
 • Istnieje mit, że w 18sto wiecznej Anglii do noszenia laski potrzebna była licencja, ponieważ laskę uznawano za broń. Jednak legenda ta wywodzi się z satyrycznego artykułu w gazecie Tatler. Artykuł sugerował także, że potrzebna była licencja do noszenia lasek ozdobnych. license.
Fakty
 • Istnieje sport znany jako Canne de Combat. Wymyślono go we Francji i w zasadzie jest to pojedynek na laski. Znanych jest również kilka sztuk walki, w których wykorzystuje się sztukę władania laską.
 • Wiele lasek ma odkręcane rączki, które po odkręceniu ukazują ukryte schowki w rączce lub w trzonku. W historii tego typu laski były używane do szmuglowania papierosów, alkoholu, narkotyków, broni, dokumentów, a w zasadzie wszystkiego co się tam zmieściło.
 • Odkręcana rączka często ma wbudowany nóż lub sztylet, który chowa się w trzonku.
Terminologia
 • Rączka: Rączka: Górna część laski lub laski ozdobnej trzymana w dłoni.
 • Trzonek: Kij, główna część laski.
 • Obwódka: Dekoracyjny pierścień z kości słoniowej, metalu lub innego materiału pomiędzy rączką i trzonkiem.
 • Końcowka: Spód laski, zazwyczaj z materiału, który zapewnia dobrą przyczepność do podłoża i zapobiega poślizgnięciom. Zazwyczaj do codziennego użytku wykonany z gumy ale produkowane są różnego rodzaju końcówki do użytku w różnych warunkach, np. końcówka z kolcem do użycia w warunkach oblodzenia lub multi końcówka dla lepszej stabilności.
 • Skuwka: Metalowa końcówka, spotykana wyłącznie w laskach dekoracyjnych bo nie zapewnia odpowiedniej przyczepności.
 • Grip: Różnego rodzaju materiał obłożony lub wtopiony w rączkę w celu łatwiejszego i wygodniejszego użytkowania.
 • Laska: 1) Kij ze zgietą lub zakrzywioną rączką. 2) Kij z gumową końcówką używany jako pomoc do chodzenia.
 • Laska ozdobna: 1) Prosty kij, czasem z ozdobną rączka typu knob. 2) Kij ze skuwką, używany jako element dekoracyjny stroju.

  Definicje "laski" oraz "laski ozdobnej" różnią się w zależności od źrodła. Niektóre sklepy internetowe czy kolekcjonerzy rozróżniają obie po typie rączki, a inni po końcówce czy sposobie użycia. W związku z zamieszaniem wokół tych dwóch terminów oba są wykorzystywane zamiennie.
Prawidłowe użycie laski
 • Dopasowanie: Kiedy użytkownik stoi prosto, góra rączki powinna sięgać nadgarstka. Kiedy rączka laski jest trzymana w dłoni, łokieć powinien być lekko zgięty. Laska, która jest za wysoka lub za niska może powodować niestabilność i powodować dodatkowy ucisk na plecy, prowadząc do urazów.
 • Chodzenie: Większość fizjoterapeutów i ekspertów stanowczo doradza używanie laski w ręce przeciwnej do zranionej nogi. Taka pozycja jest najbardziej zdrowa dla pleców przy długotrwałym użytkowaniu, jednak pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników łącznie z typem urazu, innymi fizycznymi ograniczeniami oraz preferencjami osobistymi. Niektóre osoby mogą odczuwać większy ból podczas używania laski zgodnie z zaleceniami, nie ma więc jednego gwarantowanego sposobu używania laski. Aczkolwiek niepoprawne używanie laski może spowodować dalsze urazy. Jeżeli używasz laski w celach zdrowotnych zawsze skonsultuj się z fizjoterapeutą aby upewnić się, że używasz jej odpowiednio do swoich potrzeb.
Najpopularniejsze typy rączek

Jest wiele różnych typów rączek, łącznie z szerokim wyborem dopasowanych, wygodnych uchwytów i nieskończoną wielością rzeźbionych głów zwierząt lub innych kształtów, ale poniższe typy są najczęściej spotykane.

Tourist
Tourist to typ rączki najczęściej kojarzony z laską. Ma kształt odwróconego "J" i jest także znana jako rączka hak.
Derby
Stylowy i ergonomiczny kształt, ten typ rączki jest najbardziej popularny wśród użytkowników lasek bo jest najwygodniejszy w użytkowaniu.
Opera
Prosta lub lekko zagięta rączka, zginająca się pod kątem 90 względem trzonka jest znana pod nazwą Opera. Ma kształy odwróconego "L" i jest często nazywana płaską rączką.
Fritz
Podobna do Derby, rączka ta został zaprojektowana specjalnie dla osób cierpiących na artretyzm. Legendy głoszą, że została zaprojektowana przez niemieckiego hrabiego w 16tym wieku, jednak trudno znaleźć jakieś konkretne potwierdzenie, że tak rzeczywiście było.
Offset
W rączce offset trzonek wygina się od pionu pod pewnym kątem zanim zagnie się prostopadle do trzonka tworząc rączkę. Dzięki tamu rączka jest ułożona centralnie nad trzonkiem co zapewnia doskonałą równowagę. Rączka offset zazwyczaj ma wyściełany uchwyt.
T
Najmniej kreatywnie nazwana rączka ma dokładnie taki kształt jak mówi jej nazwa - kształt litery "T".
Knob
Według niektórych definicji rączka knob oznacza, że laska jest laska ozdobną a nie służącą do chodzenia, (zobacz terminologię powyżej). Rączka ta nie jest wygodna gdy laska jest używana jako pomoc do chodzenia i jest bardziej popularna jako element dekoracyjny.